Startupy budowane przez uczestniczki IV edycji SHESNNOVATION

Kobiety są mniejszością wśród osób przedsiębiorczych w Polsce, jednak to, co je łączy, to pragnienie osiągnięcia sukcesu i spełnienia marzeń. Aby to osiągnąć, potrzebują narzędzi i kompetencji, by w pełni wykorzystać swój potencjał. Program SHESNNOVATION Academy ma na celu pomóc kobietom – founderkom startupów zrealizować ich cele zawodowe, dostarczając im narzędzi, wiedzy i wsparcia, by mogły w pełni wykorzystać swój potencjał. Program skierowany jest do studentek, doktorantek i absolwentek kierunków technicznych i ścisłych, które chcą założyć swój własny startup technologiczny. W IV edycji programu biorą udział startupy, które mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie konkretne startupy zakładają uczestniczki SHESNNOVATION.

 

Lista startupów

W obecnej edycji 35 uczestniczek rozwija startupy technologiczne w bardzo zróżnicowanych branżach: od sztucznej inteligencji i zdrowia, po ochronę danych osobowych, żywność i rynek nieruchomości. Poniżej przedstawiamy 16 z nich.

 

MindMatch (Zofia Smoleń): Dopasowanie psychologa do pacjenta

MindMatch to chatbot, który diagnozuje pacjentów i dopasowuje do nich specjalistów od zdrowia psychicznego. Od 20% do 57% pacjentów rezygnuje z psychoterapii po pierwszej wizycie, a 30%-40% po drugiej wizycie. 70% zaś pacjentów ogółem porzuca psychoterapię przed jej planowanym zakończeniem. Część z nich zupełnie się poddaje i dochodzi do wniosku, że psychoterapia nie jest dla nich. MindMatch rozwiązuje ten problem dopasowując psychologów (oraz psychoterapeutów, psychiatrów, logopedów lub seksuologów) do pacjentów za pomocą chatbota psychologicznego bazowanego na sztucznej inteligencji. Wystarczy opisać chatbotowi swój problem i emocje, a chatbot oszacuje prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych, oraz na jakim tle są one ugruntowane.  Następnie chatbot znajduje psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, logopedów, seksuologów, lub coach’ów, którzy się w danych zaburzeniach psychicznych specjalizują. Dzięki temu MindMatch pozwala pacjentom “poznać” psychologa i jego kompetencje przed umówieniem wizyty. W związku z tym MindMatch ułatwia znalezienie właściwego psychologa i sprawia, że mniej osób zmienia psychologa, a psychologom zarejestrowanym na platformie ułatwia zdobycie długoterminowych pacjentów. Jeśli jesteś psychologiem – zarejestruj się na MindMatch!

Chatbot psychologiczny oparty na sztucznej inteligencji MindMatch: Chatbot rozpoznaje takie choroby jak depresja, bipolar disorder, ahdh i inne, a później dopasowuje terapeutów, którzy się na tych chorobach znają.
Chatbot dopasowujący pacjentów do psychoterapeutów

O założycielce

Zofia Smoleń, czyli założycielka MindMatch ma doświadczenie w branży technologicznej – specjalizuje się w Deep Learningu i Machine Learningu. Studiowała na Ecole Polytechnique w Paryżu i pracowała w BCG Platinion. W MindMatch wykorzystując swoją znajomość sztucznej inteligencji usprawnia proces znajdowania psychologów i psychoterapeutów.

 

Truesty (Monika Karpińska): Sztuczna inteligencja w walce z fałszywymi informacjami w internecie

Truesty jest startupem z obszaru LegalTech, który identyfikuje i usuwa hejt, fake newsy, manipulację informacją, fałszywe opinie i inne niechciane treści w Internecie. Autorska technologia wykorzystująca AI dokonuje analizy treści dostępnych w Internecie oraz wspiera przygotowanie odpowiednich dokumentów prawnych. Technologia Truesty pozwala na szybszą i dokładniejszą analizę dużych zbiorów danych oraz wspiera podjęcie skutecznych działań w czasie 16x krótszym, co w sposób istotny zmniejsza zasięg niechcianych treści w Internecie oraz związane z tym negatywne skutki.

O założycielce

Monika Karpińska to radczyni prawna z 10-letnim doświadczeniem w bankowości centralnej, liderka zespołu, autorka artykułów naukowych i komentarzy, uczestniczka procesu legislacyjnego aktów prawnych. Wierzy, że połączenie wiedzy i doświadczenia prawniczego z AI pozwoli rozwiązać problemy związane z hejtem i fake newsami oraz sprawić, aby Internet był bezpieczną i przyjazną przestrzenią.

 

Cell-IN (Aneta Karpińska): Dostarczanie molekuł do komórek

Cell-IN oferuje odczynnik umożliwiający przekroczenie bariery błony komórkowej i wprowadzenie różnego typu molekuł (od polimerów, białek po cząsteczki DNA) do wnętrza komórek ssaczych. Cell-IN to produkt uniwersalny pod kątem rodzaju wprowadzanego próbnika a dodatkową cechą wyróżniającą na rynku jest możliwość dostarczenia do komórki cząsteczki o wielkościach od pojedynczych nanometrów do ponad 100 nm.

O założycielce:

Aneta Karpińska – doktorantka biotechnologii i liderka komercjalizacji Cell-IN. Jej obszar zainteresowań to badania mające na celu opracowanie produktu technologicznego, który następnie zostanie wprowadzony na rynek i posłuży innym naukowcom.

 

Value Ville (Anna Grzebita): Sklep z wyposażeniem domu i wartościami

Value Ville to sklep umożliwiający zakupy na podstawie wartości. Planujemy wprowadzić możliwość filtrowania na podstawie właściwości. Obok cech charakterystycznych produktów, takich jak rozmiar, waga, kolor czy materiał, będzie widniała w nim informacja o reprezentowanych wartościach takich jak certyfikaty, lokalna produkcja, biodegradowalność, wegański skład oraz inne. Wierzymy, że jest to niezbędne dla naszego celu jakim jest zwiększanie świadomości konsumenckiej Polaków.

Sklep z odpowiedzialnym wyposażeniem domu ValueVille

O założycielce:

Anna Grzebita interesuje się środowiskiem i biznesem, angażuje się w liczne projekty promujące zrównoważony rozwój. Chce promować odpowiedzialną i świadomą konsumpcję. Z tej chęci zrodził się pomysł Value Ville. Jest to sklep online z ekologficznymi i odpowiedzialnie wytwarzanymi eko produktami dla domów.

 

AIRchanted (Violetta Bayeva): Grywalizacja na świeżym powietrzu

Medievalia: AIRchanted to aplikacja mobilna wykorzystująca elementy edukacji i grywalizacji, zachęcająca użytkowników do wykonywania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, uwzględniając stan czystości powietrza w okolicy użytkownika. Gracze wcielają się w rolę reprezentanta róznych frakcji i wykonując zadania rozbudowują swój lokalny Krąg. Punkty zdobywane są przez realizację misji – zbieranie surowców czy walka z przeciwnikami. Aplikacja wykorzystuje technologię AR dla lepszej immersji.

O założycielce:

Violetta Bayeva jest młodą profesjonalistką, pracującą w Intelu, z doświadczeniem pracy w gamedevie. Interesuje się tematem jakości powietrza, ponieważ ona wpływa na zdrowie. Razem z zespołem wymyślili połączyć te dwie branży – i tak powstała Medievala.

 

SecondHandy (Maja Telka): Wyszukiwarka second-handów

SecondHandy jest wyszukiwarką sklepów second-hand i vintage. Dodatkowo na blogu i social media staje się coraz poważniejszą platformą edukacyjną nt. less-waste, „lumpeksowania” i bycia świadomym konsumentem. SecondHandy w siedmiu grupach na Facebooku skupia ponad 100 tysięcy entuzjastów drugiego obiegu – zarówno przedsiębiorców (właścicieli sklepów) jak i klientów i pomaga im poznać się bliżej i skrócić dystans między nimi.

Mapa sklepów z odzieżą używaną SecondHandy

O założycielce:

Maja Telka w świecie IT jest już prawie 10 lat. Od zawsze była artystyczną duszą, ale z analitycznym umysłem. SecondHandy na początku było tylko hobby, miejscem gdzie mogła się spełniać, mimo wypalenia zawodowego po pracy w korporacji, a dzięki Shesnnovation wkrótce może stać poważną pracą, na pełen etat, gdzie w pełni będzie mogła się realizować i rozwijać swój potencjał.

 

InvestYard (Marta Lebiotkowska): Zarządzanie portfelem inwestycyjnym

InvestYard to aplikacja mobilna, która pozwala na skuteczne zarządzanie portfelem inwestycyjnym poprzez monitorowanie zysków i strat oraz badanie strategii inwestycyjnej. Dzięki InvestYard klienci mogą analizować i śledzić na bieżąco swój portfel inwestycyjny zarówno w całości, jak i w poszczególnych kategoriach aktywów.

Aplikacja do śledzenia swoich inwestycji InvestYard

O założycielce:

Marta Lebiotkowska – programistka. Od wielu lat pomaga rozwijać aplikacje dla różnych firm, a teraz nadszedł czas na realizację własnego pomysłu. Pomysł powstał wraz z zainteresowaniem finansami i znalezieniem problemu, który ją nurtował – braku skutecznego narzędzia do zarządzania portfelem inwestycyjnym.

 

Cut My Costs (Anna Marchewka): Usprawnianie organizacji

Strata czasu oraz dodatkowe koszty organizacji wynikają często z braku rozwiązywania problemów u ich źródła, długich czasów wykonywania zadań, a także niewystarczającej wiedzy o potencjałach organizacji. Cut my Costs wskazuje obszary do doskonalenia. Za pomocą algorytmu wskazuje narzędzia, które powinny być wdrożone, aby ulepszyć funkcjonowanie organizacji. Dzięki uzyskanej analizie przedstawia ona realne możliwości redukcji kosztów.

O założycielce:

Anna Marchewka, mgr inż. elektrotechniki. Posiadam kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu systemów energii odnawialnej. Skupiam się na optymalnym zarządzaniu energią oraz źródłami odnawialnymi w celu poprawy oszczędności energii oraz ekologii.

 

mniamGO! (Anna Baranowska): Walka z złymi nawykami żywieniowymi

mniamGO! to usługa, która w przeciwieństwie do innych rozwiązań z obszaru „zdrowie”, nie dotyka tylko objawów problemu nadwagi oraz otyłości u dzieci (lub chorób dietozależnych), ale sięga przyczyn tego problemu – złych nawyków (wyborów) żywieniowych, które nabywamy w domu, w wieku dziecięcym. Analiza konkurencji pokazuje, że w Polsce nie ma rozwiązania, które by w ten sposób podchodziło do rozwiązania problemu.

O założycielce:

Anna Baranowska – Doświadczona founderka. Bez zewnętrznych inwestorów rozwinęła markę LUNCH MUNCH(R). Od 2014 roku związana z największymi graczami technologicznymi na rynku tj. Microsoft i Oracle, gdzie odpowiadała za sprzedaż innowacyjnych rozwiązań do wiodących polskich i międzynarodowych firm. Praktyczne doświadczenie w sprzedaży (wraz z wiedzą nabytą od wiodących firm konsultingowych w USA), wykorzysta do pozyskiwania partnerów biznesowych i klientów dla usługi mniamGO!. Ukończyła Molalla High School w USA. Ukończyła Socjologię na University of Essex, UK. W Polsce ukończyła studia podyplomowe z zakresu Total Design Management.

 

DigimansAI (Anna Korc): Postacie z gier generowane za pomocą sztucznej inteligencji

Digimans AI pracuje nad generowaniem różnorodnych i unikalnych postaci 3D do gamingu przy użyciu AI. Obecnie proces tworzenia postaci jest manualny i czasochłonny. Tworzenie postaci drugoplanowych, na których chce skupić się Digimans AI zabiera średnio 5% kosztów produkcji. Digimans AI skróci czas i koszty produkcji co najmniej o 50% oraz da możliwość wzbogacenia świata gracza. Aktualnie Digimans jest w San Francisco na największej na świecie Game Developer Conference (GDC) gdzie szuka inwestorów, advisorów oraz studiów early-tech adopters do wersji alfa.

NPC, które może generować Digimans

O założycielce:

Anna Korc – 15 lat doświadczenia w mediach online, od agencji, wydawców i sieci reklamowych, po działy sprzedaży największych platform takich jak Spotify, Snapchat, Twitter. Zarządzała teamem, który zajmował się zakupem mediów dla największej kampanii Cyberpunk 2077 na Twitterze m.in w US.

 

eApelacje (Dagmara Księżyk-Ryczko): wszystkie sprawy sądowe w jednym miejscu

eApelacje to prosta w obsłudze aplikacja mobilna skupiająca w jednym miejscu wszystkie aktualizacje w prowadzonych przez nas sprawach. To hub informacyjny dla prawników procesowych, którzy chcą oszczędzać czas i poprawić wydajność swojej pracy. Jak działa? To bardzo proste. Dzięki aplikacji eApelacje przy pomocy jednego tylko logowania prawnik uzyskuje dostęp do zmian we wszystkich sprawach, w które jest zaangażowany – bez uciążliwego przelogowywania się pomiędzy poszczególnymi portalami. Aplikacja jest intuicyjna i szybka w użyciu. Ma prostą, wygodną wyszukiwarkę i działa również offline. To narzędzie all in one dla wszystkich prawników procesowych, którzy w tych zabieganych czasach poszukują sprawdzonych sposobów na usprawnienie swojej pracy. Szybko, wygodnie, przy pomocy smartfona, którego mamy zawsze pod ręką. Aplikacja eApelacje dostępna jest w wersji na Android i iOS. eApelacje. Jedna aplikacja, jedno logowanie, maksimum wygody.

Aplikacja ze sprawami sądowymi eApelacje

O założycielce:

Dagmara Księżyk-Ryczko – radczyni prawna, współautorka aplikacji mobilnej dla prawników pn. eApelacje. Specjalizuje się w prawie nowoczesnych technologii i ochrony danych osobowych. Wraz z zespołem Primitive Squad laureatka Legal Hackaton 2022 z pomysłem na aplikację do planowania ścieżki kariery.

 

ATOSERS (Marta Michalska-Domańska): podłoża do wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana

ATOSERS to startup z obszaru deeptech, dostarczający rozwiązań w zakresie podłoży do wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana. Proponowane podłoża są wysokosprawne i mogą być wykorzystywane wielokrotnie, dzięki czemu wydłuża się ich czas życia a one same są bardziej ekologiczne niż podłoża obecnie dostępne na rynku

O założycielce:

Marta Michalska-Domańska – naukowczyni, habilitantka, współautorka 52 prac naukowych i PI w 6 grantach badawczych (finansowanie NCN, NCBiR). Badaczka, która marzy o komercjalizacji swoich pomysłów naukowych.

 

KUULER (Agnieszka Biskup-Żbikowska): panele chłodzące

KUULER to startup z obszaru climate tech, który projektuje panele chłodzące, których działanie oparte jest o naturalne zjawisko radiacji ciepła bezpośrednio do przestrzeni kosmicznej. Rozwiązanie to będzie mogło wspierać instalacje klimatyzujące, zmniejszając tym samym pobór energii elektrycznej. Zespół jest w trakcie budowy MVP i testów, a także waliduje zapotrzebowanie rynkowe. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie finansowania na dalsze prace na tą przełomową technologią.

O założycielce:

Agnieszka Biskup-Żbikowska ma ponad 12 lat doświadczenia w pozyskiwaniu funduszy UE na międzynarodowe projekty B+R. Od kilku lat pomaga startupom w rozwoju, będąc zaangażowana operacyjnie w te spółki. Najczęściej jest odpowiedzialna za znalezienie product market fit. Teraz chciałaby wykorzystać swoje doświadczenie w budowaniu własnego startupu.

 

Peppercorn.Rent (Joanna Nadgrodkiewicz): Marketplace dla przestrzeni kultury

Peppercorn.Rent jest jak Booksy dla Twoich najlepszych wspomnień! Szukasz miejsca, by zrobić pokaz zdjęć z wyjazdu do Azji dla znajomych i rodziny? A może potrzebujesz salę na warsztaty jogi, lub chcesz urządzić przyjęcie w wyjatkowym miejscu? Peppercorn jest właśnie dla Ciebie! Dzięki Peppercorn.Rent w szybki i bezpieczny sposób wynajmiesz idealną przestrzeń i przeżyjesz niezapomniane chwile!

O założycielce:

Joanna Nadgrodkiewicz – projekt menadżerka działająca w branży edtech i kultury. Macierzyństwo i Shesnnovation pokazały jej jak wielka moc tkwi w kobietach, dlatego teraz tworzy własny projekt – platformę i aplikację Peppercorn.Rent.

 

MATE (Diana Miszkiel): Porozmawiaj o swoich problemach z osobą, która też ich doświadcza

Ponad co trzecia Polka (39%) przyznaje, że doskwiera jej samotność.Aplikacja MATE jest odpowiedzią na jedno z głównych zjawisk współczesnego świata-samotności.Jest to aplikacja mobilna, przeznaczona dla użytkowników indywidualnych, którzy chcieliby anonimowo porozmawiać o swoich problemach czy uczuciach z innymi osobami o podobnych trudnościach.Aplikacja pozwalałaby na wybranie tematu, z którym przychodzimy np. Przemoc, Utrata bliskiej osoby, Agresywny partner etc. oraz dodanie opisu problemu. Algorytm aplikacji wyszukiwałby i zwracał listę osób o podobnych zmaganiach. Użytkownik na podstawie opisu dokonuje wyboru z kim chciałby wymienić wiadomość. Po akceptacji drugiego użytkownika następuje sparowanie i możliwość kontaktu.

O założycielce:

Diana Miszkiel od siedmiu lat związana jest z branżą IT. Posiada doświadczenie jako projekt manager projektów IT oraz analityk systemowo-biznesowy w branży InsurTech oraz FinTech. Doświadczenie zdobyte w pracy w projektach technologicznych oraz wiedzę biznesową chce wykorzystać do stworzenia własnego start-upu.

 

Co dalej?

Generacja NPC do gier, wyszukiwarka przestrzeni pod małe wydarzenia, czy chatbot dopasowujący psychologów, to pomysły, które mogą wkrótce wziąć szturmem świat biznesu! Uczestniczki Shessnovation ciężko pracują, aby osiągnąć ten cel. Jeśli chcesz wesprzeć dziewczyny i zaangażować się w jeden z powyżej opisanych pomysłów zanim ich wartość wzrośnie, zgłoś się do dziewczyn bezpośrednio! Jeśli jesteś doktorantką, studentką i chcesz rozwijać swój startup w ramach SHESSNOVATION, poczekaj na ogłoszenie V edycji programu (a w tym czasie oczywiście nie próżnuj i rozwijaj swój pomysł)!