GALA SHESNNOVATION

Gala konkursu Shesnnovation Academy odbyła się 15 czerwca 2023 roku w Warszawie, podczas V-tej edycji Perspektywy Women in Tech Summit – wielkiej konferencji, która przyciągnęła do Warszawskiego Expo XXI ponad 11 000 uczestniczek i uczestników z całego świata, zainteresowanych rozwojem kobiet w technologiach.

Shesnnovation Academy to półroczny program startupowy dla kobiet w nowych technologiach realizowany przez Perspektywy Women in Tech i Citi Foundation, przy wsparciu merytorycznym Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga.

     

Shesnnovation Academy 2023 zostało zorganizowane już po raz czwarty: 35 uczestniczek – founderek pomysłów startupowych na początku i w efekcie 12 finalistek – founderek startupów technologicznych, które zawalczyły o 3 główne nagrody. W trakcie półrocza pracowało 35 par mentoringowych i wspaniałe nazwiska doświadczonych mentorek i mentorów, którzy przez pół roku wspierali uczestniczki konkursu, 14 bardzo różnych szkoleń dopasowanych do potrzeb uczestniczek od budowania modeli biznesowych i prezentacji sprzedażowych po pracę na postawach i zarządzanie własnością intelektualną. 

Finał konkursu zorganizowano w formie sceny startupowej, którą otworzyły: Bianka Siwińska – Prezeska Fundacji Perspektywy i Katarzyna Majewska – Prezeska wiceprezes zarządu Citi Handlowy ds. O&T. Mowy motywacyjne wokół przywództwa włączającego i budowania sprawiedliwych miejsc wygłosiły Paulina Jänsch z Funduszu Leanox i Bryony Cooper z funduszu Arkley Brinc. 

„Citi od lat wspiera Akademię Shesnovation – program, który rozwija przedsiębiorczość, daje możliwość lepszego zrozumienia nowych technologii i możliwości ich zastosowania.

Kobiety świetnie radzą sobie w dziedzinach STEM (science, technolog, engineering, mathematics), wiedzą jak wykorzystywać swoją wiedzę, a Citi stwarza możliwości, aby ta wiedza i umiejętności mogły być zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców. Zależy nam, aby kobiety rozwijały się w dziedzinach, które najlepiej wykorzystają ich potencjał, aby wybierały edukację, która je interesuje, aby wdrażały innowacje na światową skalę”. Katarzyna Majewska – wiceprezeska Citi Handlowy ds. O&T.

Szefową jury została Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, która podkreślała, że wybór nie należał do łatwych. Mówiła o ważnej roli liderek i zwiększania ich udziału w gospodarce oraz o roli organizacji, które dzielą się swoimi środkami umożliwiając realizację takich programów jak Shesnnovation. W skład jury weszły ponadto: Aleksandra Pędraszewska z VividQ, Joanna Zdulska z Citi Solutions Center Poland, Katarzyna Kowalczyk z funduszu Satus Starter i Anna Jurgaś z NCBR Akces, który został partnerem całego wydarzenia – sceny startupowej. 

„Wspieranie kobiet i akcelerowanie ich pomysłów jest niezwykle istotne. Kobiety posiadają ogromny potencjał i kreatywność, dlatego tak ważne jest dawanie im wsparcia i zachęty, aby rozwijały swoje pomysły i projektowały przyszłość. Trzymam kciuki za wszystkie projekty uczestniczące w konkursie. Każda inicjatywa, która przyczynia się do zwiększenia udziału kobiet w branży startupowej, jest godna uznania. Dlatego wspierajmy się nawzajem i działajmy razem, aby stworzyć bardziej różnorodne i dynamiczne środowisko biznesowe”. – Anna Jurgaś – VP Akces NCBR

Panel dyskusyjny dotyczący roli kobiet founderek w zmienianiu świata prowadziła menedżerka inwestycyjna Karolina Wojtas. a jej gościniami były: Yulia Stark z EWA – European Women’s Association, Justyna Pelc z Dac Digital, Martyna Sztaba z Syntoil i Martyna Rubinowska z Ashoki. 

W ramach wydarzenia można też było wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez 3 doświadczone ekspertki: biotech for startups – który poprowadziła dr Christina Rahm, Fintech for startups poprowadzony przez Elena Unciuleanu i Law&Tech for startups który poprowadziła Iulia Berea.

 


 

Nagrody trafiły do 3 uczestniczek:

Nagroda za zajęcie I miejsca – Anna Korc i Kseniya Shurak Digimans AI

  1. Nagroda od Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga w wysokości 18 000 zł.
  2. Nagroda od NCBR Akces – udział w projekcie akceleracyjnym.
  3. Nagroda od Wolves Summit – uczestnictwo w konkursie podczas kolejnej konferencji Wolves Summit.
  4. Nagroda od OVHcloud – darmowy dostęp zasobów chmury.

 

Nagroda za zajęcie II miejsca – Anna Baranowska – MniamGO!

  1. Nagroda od Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga w wysokości 10 000 zł
  2. Nagroda od OVHcloud – darmowy dostęp zasobów chmury. 

 

Nagroda za zajęcie III miejsca – Joanna Nadgrodkiewicz – Convivu

  1. Nagroda od Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga w wysokości 8 000 zł 
  2. Nagroda od OVHcloud – darmowy dostęp zasobów chmury.

 

A poniżej wypowiedzi zwyciężczyń I, II i III miejsca w konkursie Shesnnovation Academy 2023:

“Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w programie Shesnovation Academy. Przez ostatnie 6 miesięcy regularnie pracowaliśmy nad różnymi aspektami biznesu razem ze wspaniałymi mentorami programu. Dziękujemy Citi Handlowy, Akces NCBR oraz OVH cloud i Wolves Summit za nagrodę. W najbliższym czasie planujemy udostępnić nasze rozwiązanie do testów naszym zaufanym partnerom. Kontynujemy także ścisłą współpracę ze studiami w celu dostarczenia produktu najlepiej dostosowanego do rynku”. – Kseniya Shurak co-founderka Digimans AI

Anna Korc – druga founderka i uczestniczka Shesnnovation z Digimans AI ma 15 lat doświadczenia w mediach online, od agencji, wydawców i sieci reklamowych, po działy sprzedaży największych platform takich jak Spotify, Snapchat, Twitter. Zarządzała teamem, który zajmował się zakupem mediów dla największej kampanii Cyberpunk 2077 na Twitterze m.in w USA.

Digimans AI pracuje nad generowaniem różnorodnych i unikalnych postaci 3D do gamingu przy użyciu AI. Obecnie proces tworzenia postaci jest manualny i czasochłonny. Tworzenie postaci drugo-planowych, na których chce skupić się Digimans AI zabiera średnio 5% kosztów produkcji. Digimans AI skróci czas i koszty produkcji co najmniej o 50% oraz da możliwość wzbogacenia świata gracza. Aktualnie Digimans jest w San Francisco na największej na świecie Game Developer Conference (GDC) gdzie szuka inwestorów, advisorów oraz studiów early-tech adopters do wersji alfa.

“Do Shesnnovation Academy trafiliśmy w najlepszym dla nas czasie pracy nad projektem. Dziewczyny z programu świetnie rozpoznały nasze potrzeby i z uważnością na nasz zespół dopasowały mentora. Dzięki temu, w trakcie tych kilku miesięcy dopracowaliśmy wszystkie elementy modelu biznesowego i prezentację inwestorską. Nagroda w gali finałowej to zwieńczenie naszej pracy nad projektem mniamGO!, nad którym pracujemy w zespole @lunch munch” – Anna Baranowska – founderka Lunch Munch.

Anna Baranowska – doświadczona founderka. Bez zewnętrznych inwestorów rozwinęła już markę LUNCH MUNCH (R). Od 2014 roku związana z największymi graczami technologicznymi na rynku tj. Microsoft i Oracle, gdzie odpowiadała za sprzedaż innowacyjnych rozwiązań do wiodących polskich i międzynarodowych firm. Praktyczne doświadczenie w sprzedaży (wraz z wiedzą nabytą od wiodących firm konsultingowych w USA), wykorzysta do pozyskiwania partnerów biznesowych i klientów dla usługi mniamGO!. Ukończyła Molalla High School w USA. Ukończyła Socjologię na University of Essex, UK. W Polsce ukończyła studia podyplomowe z zakresu Total Design Management.

mniamGO! to usługa, która mniamGO! to usługa, która w przeciwieństwie do innych rozwiązań z obszaru „zdrowie”, nie dotyka tylko objawów problemu nadwagi oraz otyłości u dzieci (lub chorób dietozależnych), ale sięga przyczyn tego problemu – złych nawyków (wyborów) żywieniowych, które nabywamy w domu, w wieku dziecięcym. Analiza konkurencji pokazuje, że w Polsce nie ma rozwiązania, które by w ten sposób podchodziło do rozwiązania problemu.

“Do programu Shesnnovation zgłosiłam się z samym pomysłem. Nie miałam pojęcia jak zbudować własny startup. Dzięki mojej mentorce – Natalii Świrskiej i wartościowym warsztatom, krok po kroku przechodziłam przez cały proces budowania własnego biznesu. Ciężko mi uwierzyć, że było to tylko pół roku, bo tyle wiedzy i praktycznych umiejętności często nie zdobywa się w czasie kilkuletnich studiów. Mogę powiedzieć, że Shesnnovation to takie moje startupowe Alma Mater. Oprócz wiedzy, poszerzyłam też grono znajomych o wspaniałe ambitne i kreatywne dziewczyny, a dzięki koordynatorkom – Pati i Adze (przyp. Patrycja Radek i Agnieszka Młodzińska-Granek – koordynatorki programu Shesnnovation Academy) udało nam się wywiązać prawdziwy sisterhood. Dziękuję za to pół roku i śmiało polecam Shesnnovation Academy! Nagrodę planuję przeznaczyć na sprzęty elektroniczne, które ułatwią mi pracę przy rozwijaniu Convivu. Bo Shesnnovation to dopiero początek startupowej przygody – kolejnym krokiem jest testowanie MVP i wypuszczenie na polski rynek za kilka miesięcy pełnej wersji platformy i aplikacji”. – Joanna Nadgrodkiewicz – founderka Convivu

Joanna Nadgrodkiewicz – menedżerka projektów działająca w branży edtech i kultury. Macierzyństwo i Shesnnovation pokazały jej jak wielka moc tkwi w kobietach, dlatego teraz tworzy własny projekt – platformę i aplikację Convivu.

Convivu jest jak Booksy dla Twoich najlepszych wspomnień! Szukasz miejsca, by zrobić pokaz zdjęć z wyjazdu do Azji dla znajomych i rodziny? A może potrzebujesz przestrzeń na warsztaty jogi, lub chcesz urządzić przyjęcie w wyjątkowym miejscu? Convivu jest właśnie dla Ciebie! Dzięki Convivu w szybki i bezpieczny sposób wynajmiesz idealną przestrzeń i przeżyjesz niezapomniane chwile!

Pozostałe finalistki konkursu wraz ze swoimi startupami to:

Agata Borowiec – Clinical Find; Weronika Gromek – Medoo App; Barbara Gronwald – Holistic Oral Patient – HOP; Anna Grzebita – Value Ville; Monika Kamińska – Truesty; Liliana Religa – Task Tango; Zofia Smoleń – MIND MATCH; Agata Sówka – Workly;  Maja Telka – SecondHandy. 

 


 

Opis projektów wszystkich finalistek:

Agata Borowiec

IMoje rozwiązanie zakłada lepsze monitorowanie stanu pacjenta w trakcie i po badaniu; Algorytm pozwoli na stworzenie grupy pacjentów, którzy aktualnie nie kwalifikują się do udziału w badaniu, ale w przeciągu całego czasu trwania badania, ich stan zdrowia ulegnie zmianie i wtedy pozwoli na kwalifikację. Dzięki temu będzie można łatwo „powrócić” do tej grupy i dokonać ponownej analizy ich stanu zdrowia. Zaletą będzie aktywne monitorowanie przez Pacjenta wyników badań (jeżeli charakter badania na to pozwoli) wraz z ich opisem i ewentualną możliwością konsultacji lekarskiej. Jeżeli badanie obejmowałoby przeprowadzenie badania obrazowego lub laboratoryjnego, Pacjent będzie miał możliwość wglądu do wyników i przedyskutowania wyników z lekarzem. Umożliwi to prostszy follow up oraz patient compliance. Największym wyzwaniem, ale także przewagą projektu byłoby wykorzystanie data lake gdzie dane pacjentów mogą być wymieniane między placówkami medycznymi. Dzięki temu byłoby możliwe wyszukanie Pacjenta do badania na dużym obszarze a nie jedynie w obrębie jednego szpitala

 

Weronika Gromek

Medoo App. Studentki i studenci zmagają się z możliwością dotarcia efektywnych pomocy naukowych. Dlatego Medoocation, innowacyjna platforma edukacyjna dla osób studiujących medycynę została stworzona w celu stworzenia dostępu do baz danych, związanych z: rysunkami anatomicznymi, inteligentnymi algorytmami, pytaniami powtórkowymi, materiałem video i elementami gamingowymi – by wesprzeć proces uczenia się na zupełnie nowym poziomie doświadczeń.

 

Barbara Gronwald

Holistic Oral Patient (HOP). To this day, the problem of how to create a comprehensive, tailor-made treatment and prevention plan for the patient during one dental visit has not been solved. In Poland 98% of peaople above 65 y.o. suffer from gum inflammation and in population of children under 10 y.o. on averadge each one has 3,5 dental cavity already. But we are talking about the entire oral cavity: teeth, gums, tongue, palate, joints, and that these specific parts of the body have an impact on the overall health of a person. Therefore, the need of conductong holistic oral diagnosis together with creation of idividual treatment and prevention plan in a very limited time of dental visit, has to be adressed . The HOP program helps to determine how to properly treat and manage a dental patient holistically. How? For the patient: the program enables efficiently fitting the prophylaxis and treatment plan exactly for patient’s needs. And most importantly – this solution can also be used outside the office, which strengthens the entire recovery. For the dentist: thanks to the automation of the entire diagnostic process, HOP primarily speeds up the assessment of the condition of the entire oral cavity. This allows easily to create a tailor-made comprehensive treatment and prevention plan for the patient during 1 visit, in accordance with the latest international recommendations. Thanks to this, the doctor is relieved and the patient is healthier.

 

Anna Grzebita

Value Ville to sklep umożliwiający zakupy na podstawie wartości. Planujemy wprowadzić możliwość filtrowania na podstawie właściwości. Obok cech charakterystycznych produktów, takich jak rozmiar, waga, kolor czy materiał, będzie widniała w nim informacja o reprezentowanych wartościach takich jak certyfikaty, lokalna produkcja, biodegradowalność, wegański skład oraz inne. Wierzymy, że jest to niezbędne dla naszego celu jakim jest zwiększanie świadomości konsumenckiej Polaków.

 

Monika Kamińska

Truesty jest startupem z obszaru LegalTech, który identyfikuje i usuwa hejt, fake newsy, manipulację informacją, fałszywe opinie i inne niechciane treści w Internecie. Autorska technologia wykorzystująca AI dokonuje analizy treści dostępnych w Internecie oraz wspiera przygotowanie odpowiednich dokumentów prawnych. Technologia Truesty pozwala na szybszą i dokładniejszą analizę dużych zbiorów danych oraz wspiera podjęcie skutecznych działań w czasie 16x krótszym, co w sposób istotny zmniejsza zasięg niechcianych treści w Internecie oraz związane z tym negatywne skutki.

 

Joanna Nadgrodkiewicz

Czym jest Convivu? Aplikacja wypełni lukę, którą zauważyłam w kwestii szukania i wynajmowania różnego rodzaju przestrzeni. Convivu – wynajem przestrzeni, ośrodków na różnego rodzaju warsztaty artystyczne, wersnisaże, itp. Wynajem hal, boisk, ośrodków sportowych do prowadzenia zajęć, bądź turniejów. Miejsca coworkingowe do pracy lub miejsca na konferencje. Wynajem np. piwnic, garaży, To tylko kilka pomysłów. Aplikacja ma potencjał na zwiększanie zakresu usług jak np. znalezienie miejsca na wesele, czy przyjęcia. Nie znalazłam tego typu dobrze działającej aplikcacji, a po zrobieniu researchu i po własnych doświadczeniach widzę zapotrzebowanie na tego typu aplikację, która znacznie skróciłaby czas poszukiwań i pomogła wielu osobom. Plusem aplikacji jej jest skalowalność.

 

Liliana Religa

TASK TANGO. Na świecie kobiety spędzają 2-10 razy więcej czasu na realizację nieodpłatnej pracy, co stanowi około 10-30% PKB. To ogranicza kobiety w realizowaniu ich pełnego kpotencjału, a i mężczyzn wpędza w pogłębianie stereotypów dotyczących pełnionych ról społecznych. Chcemy zmienić te patriarchalne reguły poprzez Task Tango – intuicyjną aplikację, która pomoże zorganizować zadania i podzielić je sprawiedliwie pomiędzy wszystkie osoby w rodzinie, w formule gamingowej.

 

Anna Korc

Digimans AI pracuje nad generowaniem różnorodnych i unikalnych postaci 3D do gamingu przy użyciu AI. Obecnie proces tworzenia postaci jest manualny i czasochłonny. Tworzenie postaci drugoplanowych, na których chce skupić się Digimans AI zabiera średnio 5% kosztów produkcji. Digimans AI skróci czas i koszty produkcji co najmniej o 50% oraz da możliwość wzbogacenia świata gracza. Aktualnie Digimans jest w San Francisco na największej na świecie Game Developer Conference (GDC) gdzie szuka inwestorów, advisorów oraz studiów early-tech adopters do wersji alfa.

 

Zofia Smoleń

MindMatch to chatbot, który diagnozuje pacjentów i dopasowuje do nich specjalistów od zdrowia psychicznego. Od 20% do 57% pacjentów rezygnuje z psychoterapii po pierwszej wizycie, a 30%-40% po drugiej wizycie. 70% zaś pacjentów ogółem porzuca psychoterapię przed jej planowanym zakończeniem. Część z nich zupełnie się poddaje i dochodzi do wniosku, że psychoterapia nie jest dla nich. MindMatch rozwiązuje ten problem dopasowując psychologów (oraz psychoterapeutów, psychiatrów, logopedów lub seksuologów) do pacjentów za pomocą chatbota psychologicznego bazowanego na sztucznej inteligencji. Wystarczy opisać chatbotowi swój problem i emocje, a chatbot oszacuje prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych, oraz na jakim tle są one ugruntowane. Następnie chatbot znajduje psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, logopedów, seksuologów, lub coach’ów, którzy się w danych zaburzeniach psychicznych specjalizują. Dzięki temu MindMatch pozwala pacjentom “poznać” psychologa i jego kompetencje przed umówieniem wizyty. W związku z tym MindMatch ułatwia znalezienie właściwego psychologa i sprawia, że mniej osób zmienia psychologa, a psychologom zarejestrowanym na platformie ułatwia zdobycie długoterminowych pacjentów. Jeśli jesteś psychologiem – zarejestruj się na MindMatch!

Zofia Smoleń, założycielka MindMatch - chatbota dopasowującego psychoterapeutę

 

Maja Telka

SecondHandy jest wyszukiwarką sklepów second-hand i vintage. Dodatkowo na blogu i social media staje się coraz poważniejszą platformą edukacyjną nt. less-waste, „lumpeksowania” i bycia świadomym konsumentem. SecondHandy w siedmiu grupach na Facebooku skupia ponad 100 tysięcy entuzjastów drugiego obiegu – zarówno przedsiębiorców (właścicieli sklepów) jak i klientów i pomaga im poznać się bliżej i skrócić dystans między nimi.

 

Anna Baranowska

mniamGO! to usługa, która w przeciwieństwie do innych rozwiązań z obszaru „zdrowie”, nie dotyka tylko objawów problemu nadwagi oraz otyłości u dzieci (lub chorób dietozależnych), ale sięga przyczyn tego problemu – złych nawyków (wyborów) żywieniowych, które nabywamy w domu, w wieku dziecięcym. Analiza konkurencji pokazuje, że w Polsce nie ma rozwiązania, które by w ten sposób podchodziło do rozwiązania problemu.